SEO analizi nasıl yapılır, iç ve dış sayfalar

Ağu 29, 2022 SEO, Backlink, SEO Araçları

Selamlar, bugun sizlere seo analizi hakkında bilgiler paylaşmaya çalışacağım.Websitelerinizin seo analizlerini yaparken nerelere dikkat etmelisiniz, hangi noktalar üzerinde zaman harcamalısınız bu konuları aktarmaya çalışacağım.

Sayfa içi seo analizi

Websitelerinizin iç sayfalarını geliştirirken çok dikkat etmelisiniz, geliştireceğiniz içerikler’den url yapılarına, url yapılarının kendi arasında kurdukları url işbirlikteliklerine kadar alaka düzeyi yüksek çalışmalar olduğundan emin olmalısınız.

Title description;

Websitelerinizin iç sayfalarının seo analizini yaparken öncelikle title ve descriptionlarını mercek altına alarak, doğru bir çalışma olduğundan emin olmalısınız.Wordpress alt yapı kullanıyorsanız, yoast seo size bu konuda oldukça yardımcı olmaktadır. Başlık ve açıklamalarınızda kullanacağınız anahtar kelimeler daha önce planlanmış olmalıdır. Planlanan bu anatar kelimeler üzerinden kuracağınız title ve description’lar direk olarak sıralamalarınızı etkileyecek bir çalışmadır.

İçerik detayları;

Sayfalarınızın title description ile temas kuracağı dinamik noktası olan içerikler, hayati önlem taşımaktadır.Kullanıcı bu içerikler ile sayfanızda zaman geçirmekte olup aradıkları bilgi veya detayı bu paylaşım aracılığı ile öğrenmektedir. İçeriklerinizin kullanıcıların ilgisini çekmesi için kullanıcıların aradıkları veya farklı websayfalarında bulamadıkları alakalı ve aranma ile etkileşime geçirebilecek bilgiler içermelidir.

Sayfalar arası bağlantılar ;

Her sayfa kendi başına bir otorite derecesi temsil etmektedir, bu demek oluyor ki sayfalar arasında kuracağınız bağlantı inşaası otorite derecenizi arttırmak için en iyi yöntemdir. Sayfalar arası kuracağınız bağlantı köprüleri çok dikkatli planlanmaldır. Bir sayfadan başka bir sayfaya giden bağlantı veya sayfalar arasında kuracağınız bağlantı websitelerinizin on page seo otorite derecesini arttırakta olup ne kadar kaliteli bağlantı birlikteliği geliştirirseniz dereceniz ve daha sonra gerçekleştireceğiniz off page seo çalışmalarında fayda sağlayacaktır.

Resim optimizasyonlar;

Kullandığınız resimler içerikleriniz’in nerede ise ne anlatmak istediğini anlatan paylaşımlar, olmalıdır ve optimizasyonları, ölçü ve kayıt isimler oldukça önemlidir, burada anahtar kelime merkezli geliştireceğiniz resim alt metin’leri seo puanlamanızı arttıracak ve kullanıcıların anlama ve içerik ile etkileşimini arttırmada önemli bir rol oynayacaktır.

Sayfa dışı seo analizi

Websitelerinize farklı sayfalar üzerinde geliştirilen çalışmalar arama görünürlüğünüzü etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Dikkatli bir analiz ve sürekli takip sizlere seo çalışmalarınızda tam kontrolü sağlayacaktır.

Bağlantı kontrol

Websitelerinize gelen bağlantılar arama ağında görünürlüğünüzü arttıran en önemli kriterlerdir.Doğru geliştirilmiş bir sayfa içi seo sonunda uygulanacak bu işlem ile websiteleriniz hızlı ve kaliteli bir yükselme yaşayacak ve burada ki bağlantı analizi iyi veya kötü bağlantılarınızı tespit etmede size fayda sağlayacaktır.Websitelerinize gelen kötü amaçlı bağlantı çalışmaları sıralamalarınızı kötü yönde etkileyebilir ve sıralamaya girmemenizi veya geri pozisyona düşmenizi sağlar. Bağlantılarınızı sık sık kontrol etmeniz gerekir, ahrefs ile bu analizleri rahatlık ile yapabilirsiniz.

One thought on “SEO analizi nasıl yapılır, iç ve dış sayfalar”

Comments are closed.

× Bizimle Sohbet Edin