301 Yönlendirme Nasıl Yapılır ? Cpanel veya Htacces Oluşturmak

Haz 30, 2022 SEO

Arkadaşlar 301 yönlendirmeleri hakkında hiçbirşey bilmiyorsanız, nu yazıyı okuduktan sonra bu konu hakkında bir sorun yaşamayacağıza eminim.

301 yönlendirmelerinde hata alan webmaster lar genelde, aldıkları hata 301 yönlendirmesinin yapılmadığı üzerine olabilir fakat buradaki en büyük gözden kaçan durum şudur ; 301 yönlendirme yaptığınız websitenin ‘https ve http’ kayıtları olacaktır.

Yani https kaydı bulunmayan bir websiteyi google search console da eklediğiniz son hali ile yani https li domain ile yönlendirmeye çalışırsanız, burada hata alabilirsiniz.

Yani demek istediğim şudur ki, http ile kayıtlı olanı yönlendirdiğinizde sorun ortadan kalkacaktır, tabiki search console kayıtları yapılmış domainler üzerinden konuşuyorum.

  • Cpanel ve 301 Yönlendirme

Cpanel kullanıcısı iseniz, 301 yönlendirme için redirect bölümünü kullanmalısınız, addon domain veya subdomain kısmında bulabilceğiniz bu seçenek ile yönlendirmek istediğiniz domaini seçip, yönlendirilecek domaini http veya https ne ile kayıtlı ise o şekilde yazarak en alttaki seçeneği www ve www suz tüm domainleri yönlendir seçeneği vardır, bunu seçerek domainizi yönlendirebilirsiniz,.

  • Search Console 301 Yönlendirme Onayı

Ve yukarıdaki cpanel den veya .htacces dosyası ile yönlendirmenizi yaptıktan sonra , search console açarak kayıtlı domainin ayarlar kısmından başka adrese taşınma seçeneği ile bu işlemi tamamlayabilirsiniz. Yukarıdaki ilk yazdığım parağrafta tam burada hata alıyorsunuz. Buradaki hatayı http ve https kısmına oldukça dikkat etmelisiniz.

  • Htacces Dosyası Oluşturmak

W suz sayfaları W’lu Sayfaya Yönlendirme

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^siteadi.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.siteadi.com/$1 [L,R=301,NC]

W’lu Sayfaları W’suza Yönlendirme

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^www.siteadi.com [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://siteadi.com/$1 [L,R=301,NC]

One thought on “301 Yönlendirme Nasıl Yapılır ? Cpanel veya Htacces Oluşturmak”

Comments are closed.

× Bizimle Sohbet Edin
bettilt giriş